Looks absolutely awesome. This is my first photoperiod and you can really tell the difference in density and overall quality.
She did 35g dry. So I achieved less than 1€/g cost per gram for the frist time! The biggest factor obviously beeing the shorter light cycle compared to the autoflowers I usually run.
To save cost it might be smart to give the autos 12/12 as well. I will stick to 18/6 tho.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Set up cost (fixed costs)
-Lamp: 40€
-Timer: 3,5€
-Pot: 4€
-Total fixed costs: 47,5€
Given 5 years (or 15 grows) usage time translates to around 3,17€ per grow in materials.
Variable costs:
-Seed: free (gift)
-Soil: 6€
-Fertilizer: 3,50€
-Power: 15,21€
-Total variable costs: 24,71€
-Total costs per grow: 27,88€
-Cost per gram: 0,80€/g